Topic: Standard STANAG

Witajcie wszyscy. Niedawno natknąłem się w necie na pewien skrót określający poziom znajomości języka sił zbrojnych i to nie tylko z Polski. Skrót to STANAG. Czy ktoś z forumowiczów mógłby rozwinąć ten skrót i przybliżyć trochę ten temat? Ciekawi mnie to bardzo, tym bardziej, że wcześniej nie wiedziałem, że takie coś istnieje.

Re: Standard STANAG

Cześć. Z informacji jakie udało mi się znaleźć, to STANAG odnosi się do STANdardisation AGreement. STANAG to międzynarodowy standard stworzony przez wojsko NATO, Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Został on zaprojektowany w celu ujednolicenia sposobu pracy sił zbrojnych z różnych krajów pracujących razem na międzynarodowych operacjach i ćwiczeniach. STANAG dotyczy procedur, taktyki, szkolenia i znajomości języka angielskiego.

Hej. Zgadza się. Podobnie jak np. w egzaminach Cambridge English, STANAG 6001 jest skalą znajomości języka zaprojektowany, aby umożliwić porównanie umiejętności językowych w różnych krajach. Skala składa się z zestawu deskryptorów z umiejętności biegłości w podziale na sześć poziomów, oznaczonych od 1 do do 6. Są one zdefiniowane następująco:
• Poziom 0 Beginner jest podobny do A1 w zakresie wspólnego europejskiego systemu opisu (CEFR)
• Poziom 1 Elementary jest podobny do A2 na CEFR
• Poziom 2 Limited Working jest podobny do B1
• Poziom 3 Minium Professional jest podobna do B2
• Poziom 4 Full Professional jest podobna do C1
• Poziom 5 Native/Bilingual jest podobna do C2

Łooo! Macie sporą wiedzę z tego zakresu. Człowiek uczy się całe życie. Dzięki za te informacje