Topic: Czy praca w charakterze tłumacza to popłatne zajęcie?

Mam pytanie do osób, które zajmują się zawodowo lub kiedyś zajmowały się tłumaczeniami tekstów lub pracowały w charakterze tłumacza, na konferencjach, spotkaniach biznesowych itp. Czy jest popyta na taką pracę i jak wygląda sprawa zarobków w tej branży?

Re: Czy praca w charakterze tłumacza to popłatne zajęcie?

To chyba zalezy od tego, jakim językiem władasz i na jakim poziomie zaawansowania. Jeśli mówisz biegle w jakimś mniej popularnym jezyku to z jednej strony łatwiej o pracę, bo nie masz dużej konkurencji, a z drugiej strony mniej zarobisz, bo mniej jest klientów. To chyba też zalezy od tego, w jakim rodzaju tłumaczeń się specjalizujesz. Jak zajmiesz się na przykład tłumaczeniami dokumentacji medycznej to możesz pracowac dla wielu biur działających w całym kraju, bo na takie usługi na pewno popytu nie zabraknie.

Re: Czy praca w charakterze tłumacza to popłatne zajęcie?

Zdecydowanie łatwiej o pracę tłumacza w dużych ośrodkach, gdzie organizowanych jest wiele konferencji. Jak jeszcze znasz jakiś mniej popularny język to bez problemu znajdziesz zatrudnienie przy tłumaczeniach symultanicznych w Poznaniu na organizowanych tu konferencjach, targach, spotkaniach biznesowych, sympozjach naukowych itp. Ogólnie można powiedzieć, że znalezienie pracy przy tłumaczeniach w Poznaniu będzie łatwiejsze niż w jakiejś małej miejscowości. Także, jak chcesz zacząć pracować w tym zawodzie, to najlepiej przeprowadź się do Warszawy, Poznania czy Krakowa, bo tam jest większy popyt na specjalistów władających językami obcymi.

Re: Czy praca w charakterze tłumacza to popłatne zajęcie?

Na studiach zajmowalem się tłumaczeniami tekstów prze internet i praca była całkiem ciekawa, bo nie zajmowala mi wiele czasu, a zarobek też nie był najgorszy. Podstawa to doskonała znajomość jakiegoś języka, bo inaczej raz dwa stracisz klientow. Teraz sporo firm chce przekładać swoje strony na angielski i inne jezyki obce, więc pracy nie brakuje. Im więcej masz czasu tym wiecej zarobisz.

Re: Czy praca w charakterze tłumacza to popłatne zajęcie?

Strasznie duża konkurencja jest na rynku, bo mnóstwo studentów dorabia sobie tłumaczeniami, ale jak zostaniesz zawodowym tłumaczem to zarobki będą powyżej średniej krajowej.

Re: Czy praca w charakterze tłumacza to popłatne zajęcie?

Popyt na tłumaczenia jest duży, ale podaż też jest duża. Zarobki i ilość pracy zależy głównie od tego jakim językiem władasz i od tego jak pracujesz. Czy przez jakieś biuro czy zakładasz własną działalność.